Opowieści

Skąd wzięła się nazwa ceremonialne kakao?

skad wziela sie nazwa ceremonialne kakao 1

Od tysięcy lat kakao było postrzegane jako roślina o wyjątkowych właściwościach. To właśnie z niej w ramach obrzędów i ceremonii przygotowywano niezwykły napój. Dla starożytnych kultur był to napój mocy, który szanowano i obdarzano ogromną wdzięcznością. Właściwości i mocy kakao doświadczamy także dzisiaj. Przywracamy mu na nowo tamten piękny, pierwotny ceremonialny charakter. Dla miłośników kakao, dzisiaj w artykule kilka ciekawostek, które bardziej treściwie odpowiedzą na tytułowe pytanie.

Legenda o Bogini Kakao

Majowie czcili kakao jako świętą roślinę oraz czuli bliską łączność z Boginią Kakao zwaną Ixcaca. Ta bogini drzewa kakaowego i czekolady miała skromne pochodzenie. Dodatkowo także pełniła honorową rolę jako starożytna bogini płodności. W społeczeństwie matriarchalnym Majów, Ixcacao była boginią Ziemi, dbającą o obfitość i bezpieczeństwo swojego ludu. Jej łączność z kakaowcem symbolizuje potężną siłę kobiecą i przemiany na Ziemi. Kakao określane jako “dar bogów” przez Majów, według Azteków natomiast dotarło na Ziemię dzięki bogu Quetzalcoatl. Przyniósł on je prosto z nieba, a potem nauczył lud przyrządzania napoju zwanego “gorzką wodą”. To poprzez kakao płynęła mądrość, siła i dostęp do uniwersalnej wiedzy.

Historia  ceremonialnego Kakao

Archeolodzy datują wykorzystywanie, kultywowanie i znaczenie kakao na około 1000 lat p.n.e. przez Olmeków lub Majów w Ameryce Środkowej. Na płaszczyźnie materialnej kakao służyło jako waluta i środek płatniczy podatków. Społeczeństwo “zwykłych” ludzi spożywało kakao okazjonalnie, podczas gdy osoby z przywilejami, takie jak duchowni czy władcy, miały dostęp do niego znacznie częściej. Krzysztof Kolumb sprowadził kakao na dwory hiszpańskie, a w XVI wieku zaczęło się rozprzestrzeniać po Europie. Dziś uprawy kakaowca są rozpowszechnione w krajach strefy równikowej Ameryki Południowej, Afryki i Indonezji.

Radosna wiadomość dla nas to taka, że duch ceremonii kakao dzisiaj coraz bardziej szerzy się także w naszej kulturze, przywraca swą dawną moc. Dodatkowo dziś mamy dostęp do tego cudownego napoju wszyscy. I to jest cudowne, że każdy może doświadczać jego obfitych i drogocennych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *