Jak przygotować kakao?

Tradycyjnie kakao ceremonialne przygotowywane jest poprzez połączenie pasty kakao razem z wodą. Ja uwielbiam pić je z mlekiem roślinnym i  tęczową pianką. Ty możesz zainspirować się poniższymi przepisami i przygotować kakao w takiej formie, jaka będzie ci najbardziej pasowała.

 

Wielkość porcji:

  • 10-25 gram - codzienna porcja - taką ilość kakao piję w ciągu dnia, lub rano zamiast kawy
  • 25-35 gram - średnia porcja - taką ilość kakao piję, kiedy chcę poćwiczyć jogę, iść na spacer, popracować kreatywnie, pomedytować lub podczas spotkania z przyjaciółmi
  • 40-50 gram - porcja ceremonialna - jest to ilość, którą podaje na ceremoniach kakao
Projekt bez nazwy 17
Projekt bez nazwy 15

Przepisy

  1. Do garnka z zimną wodą lub mlekiem roślinnym (250ml) dodaj rozdrobnione wcześniej kakao (np 25g). Podgrzewaj na wolnym ogniu mieszając. Kiedy kakao się  pełni rozpuści jest już gotowe! Na koniec możesz zblendować kakao, będzie ono wtedy bardziej aksamitne i kremowe.

  2. Rozdrobnij nożem odmierzoną ilość kakao (np 25g), dodaj do podgrzanej do około 70-80 stopni wody lub mleka roślinnego (200ml) i mieszaj aż do rozpuszczenia kakao. Możesz użyć blendera, wtedy otrzymasz bardziej kremową konsystencję i wspomnianą wyżej tęczową piankę.

  3. Kolejnym sposobem przygotowania kakao jest gotowanie go w wodzie lub mleku roślinnym. Do wody/mleka (250ml) dodaj rozdrobnione kakao (np 25g) i mieszaj. Doprowadź płyn do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu nawet do 20 minut - tak przygotowane kakao będzie dużo lżejsze dla żołądka.

Dodatki

Kakao idealnie komponuje się z mlekiem owsianym, migdałowym, kokosowym i ryżowym. Sama często przygotowuje kakao pół na pół z wodą i mlekiem roślinnym.

Możesz dodać do swojego kakao takie przyprawy jak:
*cynamon, kardamon, chilli, pieprz cayenne, imbir, kurkumę, wanilię, olej kokosowy. A szczypta soli na wierzchu sprawi, że twoje kakao będzie smakowało jak solony karmel!
Pasta kakao sama w sobie jest wytrawna, jeśli masz więc chęć na słodycz - możesz użyć miodu, syropu z agawy, cukru kokosowego lub ksylitolu.

matsuri taikun a very realistic photo of a cup with cacao and n 1611c914 5552 4817 9122 331afc5a9bc0
Projekt bez nazwy 19

Z całego serca polecamy pić kakao z intencją.

INTENCJA - Usiądź w ciszy, zamknij oczy i poczuj na co chcesz się otworzyć, co chcesz zaprosić do swojego życia, czego pragniesz,  a co może już czas odpuścić, pożegnać. Skoro wszystko jest energią, a to na czym skupiamy swoją uwagę rośnie w naszym życiu - skupiaj się na tym co dla ciebie dobre, karmiące i wznoszące.