Co to jest ceremonialne kakao?

Kakao ceremonialne jest to prawdziwe, 100%, nieodtłuszczone kakao w formie pasty kakaowej. Kakao ceremonialne pochodzi tylko i wyłącznie z natywnych rodzajów kakaowca. Natywnych, czyli oryginalnych, pierwotnych, takich, które nie zostały w żaden sposób zmienione przez człowieka. Dodatkowo, uprawa musi być przeprowadzana w sposób zrównoważony, z odpowiednią intencją, uczciwie, z szacunkiem do Matki Natury i człowieka – bez wyzysku. 
Ceremonialne Kakao otrzymuje się ze sfermentowanych ziaren, uprażonych na słońcu, a następnie zmielonych na pastę.

Czym różnią się poszczególne rodzaje kakao?

Poszczególne typy kakao różnią się smakiem oraz działaniem. To jak kakao na nas wpływa i jak nam smakuje jest bardzo indywidualne. To co możesz zrobić kupując kakao po raz pierwszy to przeczytać opisy przy produktach w zakładce sklep, poczytać opinie na naszej stronie na facebook, poczuć i wybrać co przyciąga cię najbardziej. lub napisać do nas wiadomość - chętnie doradzimy.
Najlepszym sposobem jest zawsze testowanie i wybieranie swoich własnych faworytów.

Jak przygotować kakao?

Do garnka z zimną wodą lub mlekiem roślinnym (250ml) dodaj rozdrobnione wcześniej kakao (np 25g). Podgrzewaj na wolnym ogniu mieszając. Kiedy kakao się pełni rozpuści jest już gotowe! Możesz na koniec zblendować, będzie wtedy bardziej kremowe i aksamitne.

Jak dawkować kakao?

Każdy z nas ma inną wrażliwość. Przy kakao ważne jest aby słuchać swojego ciała i odkrywać jaka dawka jest dla ciebie najlepsza. Z każdym kolejnym wypitym kubkiem będziesz miał lepsze wyczucie kiedy użyć ile kakao.
Nie są znane żadne niebezpieczne skutki przedawkowania kakao. Żeby uniknąć bólu głowy - pij dużo wody.

  • 10-25 gram - codzienna/delikatna porcja - taką ilość kakao piję w ciągu dnia, lub rano zamiast kawy
  • 25-35 gram - średnia porcja - taką ilość kakao piję, kiedy chcę poćwiczyć jogę, iść na spacer, popracować kreatywnie, pomedytować lub podczas spotkania z przyjaciółmi
  • 40-50 gram - porcja ceremonialna - jest to ilość, którą podaje na ceremoniach kakao
Jak przechowywać kakao?

Kakao najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.
Nie radzimy trzymać kakao w lodówce.

Jaka jest różnica między ceremonialną pastą kakao a proszkiem kakao dostępnym w sklepach?

Kakao dostępne na półkach sklepowych to w znacznej większości produkt odtłuszczony (pozbawiony masła kakaowego), przetworzony w wysokich temperaturach - wtedy właśnie wytrąca się najwięcej składników odżywczych i mineralnych znajdujących się w ziarnie. Do sklepowego kakao często dodawany jest cukier i białko zwierzęce.
Kakao ceremonialne to 100% pasta kakao, bez żadnych dodatków, nieodtłuszczona - zawierająca wszystkie właściwości naturalnego ziarna kakaowca.

Jaka jest różnica pomiędzy kakao w blokach a kakao w płatkach ?

W zasadzie nie ma żadnej różnicy. Kiedy kakao zostaje zmielone na pastę, staje się płynne i może przyjąć dowolny kształt, w zależności od użytej formy.

Czy mogę pić kakao podczas ciąży i w trakcie karmienia piersią?

Tak, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza jak najbardziej możesz pić kakao ceremonialne podczas ciąży i w trakcie karmienia piersią. Kakao ma mnóstwo wartości odżywczych, jest bogate w witaminy i minerały, pozytywnie wpływa na ciało i emocje, pomaga odbudować siły po porodzie. Naturalne działanie przeciwdepresyjne kakao może pomóc w zwalczaniu objawów depresji poporodowej.
Kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym zaleca się mniejszą dawkę kakao.

 Kakao zawiera śladowe ilości kofeiny oraz teobraminę, która ma delikatne działanie pobudzające. Jeżeli masz pytania dotyczące konkretnego przypadku, najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Czy dzieci mogą pić ceremonialne kakao?
Tak, jak najbardziej. Jednak dawka powinna być odpowiednio mała (np 10 gram)
Kakao jako alternatywa dla kawy?

Tak, kakao jest świetnym zamiennikiem dla kawy i otrzymujemy od was wiele informacji na temat tego, że zamiana porannej kawy na kubek kakao rewelacyjnie wpływa na cały wasz dzień. Teobromina zawarta w kakao jest dużo łagodniejszym stymulantem niż kofeina. Poziom energii po wypiciu kakao wzrasta powoli i utrzymuje się dużo dłużej. Kofeina jest alkaloidem, który działa na układ nerwowy, co może powodować np. drżenie w ciele. Teobromina ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy i zwiększa przepływ krwi w całym ciele i mózgu. Wypicie kawy często powoduje wystrzał energii i po chwili jej spadek. Kakao wyostrza zmysły, zwiększa skupienie, dodaje energii i efekt ten jest naturalny i stabilny.

Jak często mogę pić kakao?
Bezpiecznie jest pić kakao nawet codziennie ( mniejszą, codzienną porcję). Porcję ceremonialną zalecamy pić raz na jakiś czas (przynajmniej z kilkudniowym odstępem). Tak naprawdę najlepszym wyznacznikiem są nasze indywidualne odczucia. To co czuje nasze ciało, jak nas prowadzi. Zawsze radzimy wsłuchać się w swój organizm i znaleźć najlepszą dla Ciebie dawkę. Pijąc kakao codziennie, dobrze jest sobie zrobić raz na jakiś czas przerwę, aby doświadczyć jak jest nam bez niego. Generalnie dobrze jest zrobić sobie przerwę od czasu do czasu z zażywaniem roślin/jedzenia, które mają na nas wpływ.
Czy kakao ma jakieś skutki uboczne? Czy są przeciwwskazania do jego stosowania?

Aby w pełni rozkoszować się przyjemnością z picia kakao, warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • duża ilość kakao może spowodować ciężkość na brzuchu, w zależności od tego jak wrażliwy masz żołądek i co wcześniej zjadłeś. Dlatego ważne jest aby nie objadać się przed wypiciem kakao, zjeść lekko, a najlepiej 1-2h przed wypiciem porcji ceremonialnej nie jeść nic. Sprawdź sam jaka dawka jest dla ciebie najbardziej przyjemna i dobra dla twojego brzucha.

  • kakao jest lekko odwadniające, dlatego ważne jest żeby pić wodę.

  • Jeśli zażywasz leki przeciwdepresyjne oparte na MAOi/SSRI, może istnieć przeciwwskazanie do stosowania kakao/czekolady. W takim przypadku zalecana jest mniejsza dawka. Kakao samo w sobie działa jako delikatny, naturalny antydepresant.